Marek Matuška
Pravidlá písomiek, prezentácií
Pravidlá písomiek
- Písomky slúžia na diagnostiku a verifikáciu vašich vedomostí, nie na skúšku schopnosti podvádzať, ani na týranie žiakov. :-)
- Počas písomky pracujete samostatne, bez použitia nedovolených pomôcok či spolužiakov, pokiaľ nejde o skupinovú prácu. Nezabudnite, že sused vôbec nemusí vedieť všetko ani uvažovať správne pri riešení úloh.
- Podvádzanie je hodnotené horšou známkou ako nepripravenosť. Pri opakovanom pokuse sa pridávajú výchovné opatrenia.
- Každý papier písomky je potrebné podpísať, aspoň na jednom by mala byť aj trieda, dátum, či skupina.
- Odpovedajte len na otázky, ktoré boli položené. Nevyžiadané doplnkové informácie nebudú ocenené, môžu dokonca poškodiť.
- Písomky sú stavané tak, aby z otázky bolo vždy jednoznačne jasné, čo je potrebné robiť. Sledujte hlavne slovesá v zadaniach úloh. V prípade nejasného pochopenia úlohy sa riaďte inštinktom, príp. dopíšte do odpovede vaše pochybnosti. Nájdenie chyby v písomke môže byť zohľadnené pri oprave.
- Testové úlohy s viacerými správnymi možnosťami je ideálne riešiť na samostatnom papieri a do výsledku vypísať správne písmená v abecednom poradí. Vyberajte uvážene. Objavia sa aj úlohy, kde bude potrebné zdôvodňovať svoj výber a nesprávne odpovede opravovať.
- Písomky je potrebné vypracovávať čitateľne. V prípade nečitateľnosti textu, obrázka, nejasnosti riešenia sa úloha považuje za nesplnenú. Toto pravidlo je obzvlášť dôležité pri písomkách v cudzom jazyku.
- U šikovných žiakov môže byť ocenená aj rýchlosť vypracovania. Týka sa iba veľkých písomiek. Ak odovzdávate písomku skôr, napíšte do nej aj čas odovzdania. V prípade výsledku výborný, získate za každých 5 minút skôr 2 body k celkovému súčtu. Pri výsledku chválitebný, 1 bod.
- Pomôcky na vyučovanie i k písomkám je potrebné mať vlastné. Kalkulačku, tabuľku, plášť... je potrebné si ich zohnať pred písomkou/hodinou. Nie je možné si ich požičiavať počas hodiny. Písomky sú ohlásené – pri zabudnutí pomôcok je potrebné si pomôcť najlepšie, ako sa dá.
- Rešpektujte čas konca písomky. Nedodržanie termínu konca písomky môže byť použité ako dôvod na jej neohodnotenie.
Pravidlá prezentácií
Určené študentom GBZA – Prezentácia témy na hodine má za cieľ rozvoj prezentačných kompetencií. Nahrádza vystúpenie učiteľa v určitej časti učiva alebo má za úlohu doplniť učivo o nejaké zaujímavosti. Tieto pravidlá vychádzajú zo všeobecných zásad práce v Powerpointe a prezentačných zásad, sú doplnené o špecializované poznámky týkajúce sa našich hodín. Ďalšie poznámky a súbory k ppt prezentáciám nájdete na webe.
- Téma prezentácie musí byť zaujímavá – v prvom rade pre prezentujúceho. Je potrebné ju správne pochopiť a uplatniť. Téma by mala byť spolu s menom uvedená na prvom slajde. Môže byť aj odkaz na prezentujúceho. Téma a meno by mali byť uvedené aj v šírených súboroch k prezentácii.
- Posledné slajdy by mali oficiálne obsahovať zoznam zdrojov a poďakovanie za pozornosť – túto časť dodržiavať v našich prezentáciách NEMUSÍTE.
- Text prezentácie je obmedzený na slová a polovičné frázy vyjadrené v odrážkach. Výnimkou sú prezentácie slúžiace na zhrnutie učiva. Alebo súkromné prezentácie, ktorých primárnych cieľom nebolo prezentovanie pred publikom, ale skôr zdroj poznámok. Vo všeobecnosti by bolo dobré slovami šetriť – prezentácia je podporný prostriedok, pomocný nástroj pre prezentujúceho, aby
- mal osnovu pre svoje vystúpenie,
- upútal pozornosť publika,
- ukázal dôležité body, pojmy, témy
- odprezentoval obrázky a videá
- zvýraznil dôležité myšlienky, ku ktorým sa vracia
- zadal problémové otázky a úlohy
- nechal čas na premyslenie / prečítanie
Prezentácia sa nečíta, je kostrou sprievodného slova prezentujúceho.
- Naše žiacke prezentácie majú maximálne 15 minút. Vrátane úvodu, otázok, úloh... Čas je potrebné dodržať a prispôsobiť tomu množstvo slajdov, tempo reči a pod.
- Dôležitý je farebný kontrast – nepíšeme cez pestré obrázky. Volíme text v kontraste s podkladovou farbou. Uvedomíme si, že niektoré veci vyzerajú inak pri premietaní ako priamo v počítači. (je dobré si to vyskúšať.) Dodržiavame jednotu – ideálne je použiť rovnaký podklad na celú prezentáciu.
- Nepreháňame to s druhmi písma. Oficiálne maximálne 3 rôzne fonty. Niektoré fonty sú lepšie čitateľné, niektoré zase lepšie pôsobia (elegantnejšie).
- Počty riadkov 5-15. Počty slov v riadku 6-7. Veľkosť písma 20-34.
- Animácie a prechody neignorujeme, ale ani to s nimi nepreháňame. Ich cieľom nie je rušiť, ale zaujať divákov. A zabezpečiť, aby publikum čítalo iba to, o čom je práve reč, čo prezentujúci dovolí.
- Obrázky a grafy vkladáme ideálne vlastné, popisky by mali byť v jazyku prezentácie.
- Videá by mali byť iba krátke, nemali by odpútavať pozornosť od témy a prezentácie. V prípade dlhších videí je vhodné ich zastavovať príp. komentovať.
- Prezentujúci by mal prezentáciu poznať (môže pre seba zvoliť iný pohľad prezentácie ako je prezentované publiku). Jeho cieľom nie je čítať napísaný text, ale svojím prístupom a charizmou sprevádzať divákov témou, obohacovať ju.
- Prezentujúci má kontakt s publikom. Sleduje reakcie divákov, či stíhajú, komunikuje s nimi aj verbálne.
- Rozpráva dostatočne nahlas, primeraným tempom. Dáva si pozor na slovné barličky, parazitné slová, ktoré prejav rušia. Vyhýba sa prázdnym slovám, ošúchaným frázam.
- Pred prezentáciou si dôkladne skontrolujeme text. Netolerujú sa žiadne chyby ani preklepy. Veľkosť písma musí byť dostatočná pre viditeľnosť – záleží od miestnosti.
- Hodnotenie GBZA – 3 body (powerpoint – chyby, dodržané pravidlá, kontrast - v chémii najmä indexy, odkazy), 3 body (verbálny a neverbálny prejav – slovné barličky, vystupovanie, postoje a gestá...), 3 body (nečítanie, pripravenosť, orientácia v téme), 3 body (kontakt s publikom, zaujatie, dodržanie času), 3 body - dodržanie didaktickej časti (otázky, testík, hra). 4 body - nepovinné za netradičnosť prezentácie, originalita témy, prejavu, spracovania, použitia pomôcok, zdieľanie materiálov, vypracovanie poznámok) - pravidlá hodnotenia sa môžu vyvíjať v školských rokoch, na jednotlivých predmetoch.
- Pri prezentácii je možné tému poňať ako pedagóg – so zapojením publika do témy pomocou otázok, záverom prezentácie môžu byť kontrolné otázky alebo testy... (u tretiakov povinná časť)
- Všetko platí aj pre prezentácie v cudzom jazyku...
- V prípade neistoty a včasnej prípravy prezentácie si ju môžete nechať skontrolovať spolužiakom či vyučujúcim. Môžete sa napríklad dohodnúť aj na tom, že súčasťou vašej prezentácie bude aj prideľovanie bodov za aktivitu.