• PríDeň

• Všeobecné informácie o Prírodovednom dni

1. Cieľ - Cieľom akcie je robiť prírodovedné predmety populárnejšie, sympatickejšie a zaujímavejšie. Počas tohto dňa sa naši žiaci neučia, ale zúčastňujú sa aktivít venovaných prírodným vedám. (besedy, prednášky, súťaže, pokusy, diskusie, workshopy, webináre...). Aktivity si vyberajú na základe "reklamy" záväzným elektronickým prihlasovaním niekoľko dní pred termínom konania. V prípade online verzie môžu prísť na aktivitu aj bez prihlásenia a namiesto plagátikovej reklamy používame videovizitky.
          2. Odborníci - Prednášky, besedy i diskusie vedú odborníci, ktorí sa venujú prírodným vedám, radi a pútavo rozprávajú o svojej práci a témach, v ktorých sa teória spája s každodenným životom alebo o témach, o ktorých je potrebné rozprávať z hľadiska ich spoločenskej hodnoty.
          3. (Ex)Žiaci - Absolventi, ktorí študujú na fakultách prírodovedného zamerania, môžu vystúpiť s obhajobou svojich prác alebo s prezentáciou svojej fakulty. Zaujíma nás hlavne využitie poznatkov strednej školy pri štúdiu na VŠ, spôsob práce a uplatnenie absolventa školy prírodovedného zamerania. Žiaci našej školy môžu vystúpiť so svojimi seminárnymi prácami alebo prácami SOČ s prírodovednou tematikou.
          4. Prednášky, besedy a prezentácie - každá učebňa má počítač a dataprojektor, kapacitu 16-33 osôb. Čas vyhradený pre jednu skupinu je určený na 60 minút. V tomto časopriestore je možné prezentovať svoju tému, interaktívne zapojiť záujemcov do besedy. Pri online verzii sa spájame cez program Microsoft Teams (príp. Zoom a pod.), počet účastníkov vtedy nie je obmedzený kapacitne.
          5. Akcia máva každý rok iný harmonogram. V globále sa začne otvorením, po privítaní pokračuje prvý blok aktivít. Počas prestávok sú k dispozícii rôzne súťaže, výstavy a pod. vrátane verejných hier v Slniečku (napr. Piati proti piatim, Kvíz a pod.). Na záver, po druhom alebo treťom bloku sa vyhodnotia súťaže. Pri online verzii sa žiaci cez prestávku či vo vyhradenom bloku venujú interaktívnym hrám a aktivitám - Kahoot, Únikové hry, Virtuálne múzeá, Videá...
          6. Iné školy - Prírodovedný deň je síce interná akcia Gymnázia bilingválneho, ale radi privítame aj ostatných vyučujúcich na stredných školách v okolí, ak by si chceli pripraviť niečo netradičné pre svojich žiakov, na čo na hodinách počas roka nie je čas ani priestor. Rád by som pozval aj zástupcov ďalších žilinských stredných škôl  - žiakov. Akcie sa môžete zúčastniť pasívne alebo aktívne (zapojenie do súťaže s družstvom zo svojej školy). Pri online verzii nie je problém prizvať učiteľov prírodných vied a ich žiakov aj z celého Slovenska či zahraničia.
          7. Preposlanie pozvánky - v prípade, že poznáte ďalších zanietených ľudí - šikovných popularizátorov, zanietených žiakov, sponzorov a pod., prepošlite im prosím odkaz na túto stránku alebo mail, ktorý vám k akcii prišiel.
          8. VŠ - Pre vyučujúcich na VŠ môže mať táto akcia aj ďalší rozmer v podobe propagácie svojej školy, podaní informácií o svojej práci a možnostiach štúdia (napr. formou "propagačného stolíka"). Súčasťou webináru či prednášky VŠ učiteľov je aj diskusia o štúdiu na ich materskej fakulte.
          9. Odmeny - Účasť odborníkov a popularizátorov je pre nás veľmi cenná. Odmeniť sa vieme záujmom, príjemným privítaním. Za účasť na akcii môžeme ponúknuť občerstvenie počas akcie príp. drobný reklamný darček.
          10. Počas dňa v prezenčnej podobe zvykne prebiehať aj Darovanie krvi.
          11. Aktívni účastníci - ak máte záujem zúčastniť sa Prírodovedného dňa, prihláste sa prosím kontaktovaním organizátorov. Keďže žiaci sa na jednotlivé prednášky prihlasujú, bude potrebné im stručne a pútavo priblížiť obsah vašej prezentácie. Zvoľte netradičný názov, pridajte inšpirujúci obrázok a pár myšlienok, ktoré skomponujete do jednoduchého "reklamného plagátika" alebo videovizitky (stačí pár sekúnd nahratých na mobil).
          12. Sponzori - V prípade, že by ste mali záujem sponzorsky prispieť, budeme potrebovať kancelárske potreby, ceny do súťaží (knihy, časopisy, poukážky, reklamné predmety), príspevok na catering pre hostí a organizátorov. Potešia nás aj drobnosti.